Współpraca

Wystrój wnętrz

Antresola w niskim mieszkaniu

Antresola w małym mieszkaniu

Mieszkanie nigdy nie jest za duże, zawsze jest za mało miejsca. Antresola pozwala wykorzystać całą dostępną przestrzeń.

Mieszkania w Polsce nie należą do dużych. Właściciele miewają problemy ze znalezieniem przestrzeni wypoczynkowej i miejsca do przechowywania różnych rzeczy. Tworząc antresolę, wykorzystuje się całą przestrzeń. Mieszkanie staje funkcjonalne, jakby większe i od razu pojawia się miejsce, które można aranżować w dowolny sposób. Antresola jest stylowa i funkcjonalna. Rozwiązuje wiele problemów z małą przestrzenią.

Antresola nad pokojem

Każde mieszkanie powinno się przystosować do potrzeb domowników. W małym mieszkaniu cenny jest każdy centymetr przestrzeni. Rozwiązaniem problemu może być antresola. Wbrew pozorom nie jest to konstrukcja nadająca się tylko do wysokich mieszkań. Antresola w mieszkaniu o wysokości 2,6 metra jest możliwa do realizacji, choć będzie spełniała funkcję pokoju komputerowego, przechowalni rzeczy lub sypialni. Na pewno rozwiązuje ona wiele problemów związanych z przechowywaniem lub cichym miejscem do pracy. Minimalna wysokość pomieszczenia, która umożliwia dobudowanie antresoli to 2,6 metra. Trzeba się liczyć z tym, że w tak niskim pomieszczeniu antresola nie daje możliwości poruszania się wyprostowanym po jej powierzchni. Przyjmuje się, że idealna wysokość pokoju na antresolę to 4,2 metra. Wtedy antresola nad sypialnią, czy pokojem gościnnym jest wygodna i funkcjonalna.

Czym jest antresola?

Według prawa budowlanego antresola to dobudowane półpiętro, przestrzeń wydzielona z mieszkania. Stanowi górną część kondygnacji i ma powierzchnię mniejszą niż pokój „w dole”. Zazwyczaj jest pomieszczeniem otwartym od strony wnętrza, dzięki czemu nie przytłacza pomieszczenia i nie dominuje w całym mieszkaniu. Jest to świetny pomysł na powiększenie rozmiaru kawalerki lub mieszkania dwupokojowego i wydzielenie tam choćby biura, czy sypialni. Zastosowanie antresoli w kawalerce ma swoje logiczne uzasadnienie – można przenieść jedną funkcję pokoju do innego pomieszczenia.

Antresola – inspiracją w meblarstwie

Obserwując trendy meblarskie nie sposób pominąć faktu, że antresola może inspirować. Modne są przecież meble dziecięce/młodzieżowe, na których wykorzystywana jest omawiana konstrukcja. Górną część-antresolę stanowi łóżko, pod spodem jest zazwyczaj biurko, szafka oraz niewielki regał. W ten sposób możemy umeblować funkcjonalnie pokój dziecka, bo w zasadzie wszystkie elementy wyposażenia mamy w jednym meblu. Wejście na „antresolę” ma funkcję szerokich szuflad, idealnych na zabawki, typu: klocki, puzzle, itp.

Antresola – wersja minimum i maksimum

Wysokie, ale niewielkie mieszkanie nie musi oznaczać niewykorzystanej przestrzeni do życia.

Jego funkcjonalność polepszy się dzięki antresoli w mieszkaniu, która może być pokojem codziennym, sypialnią lub przechowalnią pamiątek. Wersję maksimum udaje się uzyskać w wysokich mieszkaniach w kamieniach, gdzie wysokość mieszkania przekracza 4 metry. Pozwala ona na chodzenie wyprostowanej po pokoju z antresolą. Wersja średnia to pomieszczenie sypialne, a wersja minimum to miejsce do przechowywania rzeczy nieużywanych na co dzień.

Wykonanie antresoli

Antresola w domu musi spełniać wymogi bezpieczeństwa. Powinna być zaprojektowana przez projektanta. Niezwykle ważne jest bezpieczne wejście, mocna balustrada zabezpieczająca przed poślizgnięciem i wpadnięciem oraz dobre oświetlenie. Odpowiednie są lampy ścienne lub stojące. Jej wykonanie należy zlecić fachowcom.

Antresola w dziecięcym pokoju

Wykorzystanie antresoli

Antresola w salonie zwiększa funkcjonalność pomieszczenia, jest dodatkową przestrzenią do odpoczynku, przyjmowania gości, czy zabawy dla dzieci. Sprawia, że pokój staje się bardziej przytulny. Osoby przebywające na antresoli mogą obserwować, co dzieje się na dole – wszyscy członkowie rodziny są wtedy bliżej siebie. Antresola w mieszkaniu jednopokojowym jest świetnym pomysłem na oddzielenie sypialni od części mieszkalnej. Właściciel uzyskuje dwa pomieszczenia w jednym pokoju– duży salon i wymarzoną sypialnię.

Antresola nad sypialnią

Antresolę można urządzić w sypialni. Jest idealnym miejscem na garderobę lub jako kącik telewizyjny. Trzeba tutaj pamiętać, że meble muszą być odpowiednio niskie. Jeżeli chcemy, aby w antresoli stała szafa ubraniowa, to musi być ona wykonana na wymiar. Doskonale sprawdzi się komoda z półkami lub regał. O wiele lepszym pomysłem jest urządzenie sypialni na antresoli . Dla zachowania intymności, antresolę można otoczyć parawanem lub zabudować. Antresola z wygodnym łóżkiem i stolikami nocnymi to rozwiązanie warte uwagi, polecane dla osób, którym metraż mieszkania pozwala wygospodarować pomieszczenia na osobną sypialnię.

Nie do każdego wnętrza

Antresola nie prezentuje się dobrze w niskim mieszkaniu z dużą ilością mebli, zwłaszcza wysokich szaf, czy meblościanek. Meble i antresola będą przytłaczały pomieszczenie. Nie jest to też dobry pomysł na pokój dla małego dziecka ze względów bezpieczeństwa. Antresola może być świetnym pomysłem na cichy kąt dla nastolatka. Warto pamiętać, że omawiana konstrukcja nie zastąpi w pełni funkcjonalnego pokoju, nie powiększymy dzięki niej mieszkania dwukrotnie. Celem antresoli jest odciążenie mieszkania z zbyt wielu przedmiotów. Jeszcze przed jej budową trzeba dokładnie przemyśleć funkcję tego pomieszczenia i jego metraż. Co prawda można wykonać antresolę w pomieszczeniu o wysokości 2,6 metra, ale trzeba się liczyć z tym, że jego funkcjonalność będzie mniejsza i może ona nie spełnić pokładanych w niej nadziei.

Im wyższe mieszkanie, tym lepiej wygląda antresola. Powiększa ona przestrzeń użytkową i jest doskonałym sposobem na urozmaicenie wnętrza. Wydzielone w ten sposób przestrzenie są niby oddzielne, ale tworzą funkcjonalną i ciekawą wizualnie całość. Schody prowadzące na górę/drabinka i balustrada są będą bardzo atrakcyjnymi i eleganckimi elementami wnętrza. Problemem jest ogrzewanie antresoli. Można go rozwiązać ustawiając odpowiednio grzejniki. W przypadku antresoli o wysokości 2 metrów, można w tym pomieszczeniu nawet urządzić niewielką kuchnię.

Related posts
DekoracjeWystrój wnętrz

Sizal we wnętrzu

Domiteka.pl - portal 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *