Początek wiosny to okres, kiedy dynamicznie zmienia się pogoda, co nie ułatwia to prac ogrodniczych. Ogrodnicy muszą być czujni i gotowi na szybkie reagowanie na wszystkie wiosenne niespodzianki pogodowe i wykonać najważniejsze czynności przewidziane harmonogramem prac w kwietniowym ogrodzie. Kwiecień to miesiąc wysiewu roślin. Najlepiej wybrać gatunki, które dobrze wytrzymują kwietniowe warunki w ogrodzie. Konieczne jest stosowanie nawozów.
Kwiecień doskonały czas na siew
W kwietniu pogoda jest coraz lepsza – świat ogarnia piękną wiosną, słońce, piękne kolory i cieplejsza aura, która zachęca do spędzania czasu i do pracy w ogrodzie. Kwiecień w ogrodzie to czas intensywnych prac. Pierwszym zadaniem w kwietniowym ogrodzie jest przekopanie gleby, która dzięki temu będzie spulchniona, dzięki temu poprawi cyrkulację powietrza oraz transport wody. Odsłoniętą ziemię należy oczyścić, to znaczy pozbyć się pozostałości chwastów, kamieni, gałązek i resztek roślin, które gnijąc, mogą zarażać chorobami.
Zioła i kwiaty
Kwiecień to doskonały moment na siew ziół, ponieważ jest największa szansa na obfity plon. Kwietniową pogodę dobrze znoszą:
- szałwia
- rumianek
- kolendra
- cząber
- majeranek
- kminek
- lubczyk.
Uprawa współrzędna niektórych ziół z warzywami ma doskonały wpływ na wzrost warzyw. Szałwię wysiewa się koło kapusty lub marchwi, miętę w sąsiedztwie fasoli, grochu, kapusty, kalarepy lub brokułów.
Koper może rosnąć w sąsiedztwie ogórków, zaś cząber ogrodowy ma korzystny wypływ na wzrost cebuli i czosnku. Sianie do gruntu kwiatów w kwietniu, to dobry pomysł, ponieważ do wyboru mamy mnóstwo gatunków roślin ozdobnych, np.: aksamitka, chaber bławatek, cynia wytworna, dziwaczek, godecja wielkokwiatowa, nachyłek barwierski, nagietek, rezeda wonna szarłat i wiechowaty oraz złocień trójbarwny.
Kwietniowe sianie warzyw
Warzywa kuszą kolorami, smakiem i aromatem. Znacznie łatwiej jest wysiać je do gruntu niż produkowanie rozsady. W pierwszej połowie kwietnia bezpośrednio do gruntu trafiają warzywa strączkowe: groch, bób oraz cebula, pasternak i pietruszka korzeniowa. Warzywa do siania na drugą połowę kwietnia to: burak ćwikłowy, por, skorzonera.
Przez cały miesiąc można wzbogać ziemię takimi nasionami takich roślin jak:
- koper ogrodowy
- pietruszka
- wczesne odmiany marchwi oraz rzodkiew
- szpinak.
Kwiecień w ogrodzie to czas produkcji rozsad. Na rozsadniku w kwietniu siejemy brokuły, wczesne odmiany kalarepy na zbiór letni, średnio późne odmiany kapusty i brukwi, także średnio późne i późne odmiany sałaty.
Uwaga o sianiu bobu i grochu
Podstawową zasadą siewu jest to, aby każdy gatunek siać we właściwym dla niego czasie. W przypadku bobu siew należy zakończyć przed 15 kwietnia. Okres siewu bobu to II połowa marca do 15 kwietnia. Późniejszy siew bobu nie ma sensu, ponieważ choć roślina urośnie, to plon będzie mały lub żaden, a do tego zwiększa się ryzyko zaatakowania młodej rośliny przez czarną mszycę bobową. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku grochu, którego okres siania to czas: marzec do połowy kwietnia. Siew grochu po połowie kwietnia to strata pieniędzy i czasu. Roślina wyda mały plon.
Porady o sianiu pietruszki
Kwiecień w ogrodzie to ostatni moment na wysiew pietruszki. Omawianą roślinę najlepiej siać jeszcze w marcu, ponieważ na jej wzejście czeka się nawet miesiąc. Dlatego powinno się ją siać razem z rzodkiewką, która wyznaczy rząd i rozpulchni glebę dla rosnącej pietruszki.
Kwiecień to polecany czas na wysiew rabat bylinowych. Można także przesadzić rabaty, które kwitną latem i jesienią. W tym czasie warto siać takie rośliny, jak: tawułki, liliowiec, funkia, płomyk wiechowaty, rudbekia, pluskwica, juka, nawłoć. Kwietniowy ogród to miejsce pracy i czas nadziei, że za kilka tygodni, nasza przydomowa oaza zieleni, będzie prywatnym rajem, w którym będzie można odpocząć i ugościć przyjaciół. W kwietniu powinno się siać jedynie rośliny, które dobrze znoszą zmienną temperaturę.