Współpraca

Drzwi i okna

Nawiewniki okienne – gdzie się sprawdzą?

Nawiewniki okienne - gdzie się sprawdzą

Prawidłowa cyrkulacja powietrza w budynku i pojedynczych pomieszczeniach jest bardzo istotna dla komfortu osób w nich mieszkających. Niestety, jest o nią trudno, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Potrzebujemy świeżego powietrza, by utrzymać zdrowie układu oddechowego, by zdrowo się wysypiać, unikać bólu zatok, głowy oraz problemów ze skupieniem oraz objawów alergii. Odpowiedni nawiew i wywiew powietrza ma również znaczenie dla konstrukcji budynku. W celu poprawy i utrzymania równomiernej i kontrolowanej cyrkulacji powietrza, w oknach montuje się nawiewniki okienne, znane również pod nazwą nawietrzaków okiennych.

Co dają nawiewniki okienne?

Jak już wiemy, montaż nawiewników okiennych poprawia cyrkulację powietrza w budynku, chroni jego kostrukcję i nasze zdrowie. Najważniejsze w ich działaniu jest to, że zapewniają nam dostęp do świeżego powietrza, na bieżąco usuwając też „zużyte”, w którym występuje wysokie stężenie dwutlenku węgla oraz toksyn i kurzu.

Niedostateczna ilość tlenu w naszym najbliższym otoczeniu ma dla nas bardzo odczuwalne skutki – szybciej tracimy koncentrację, czujemy się zmęczeni, boli nas głowa, u niektórych mogą nawet występować mdłości. Nawiewniki okienne dostarczają do naszych pokoi czyste, świeże powietrze z dużą zawartością tlenu.

Kolejnym ważnym aspektem jest wilgoć w pomieszczeniu. Zbyt wysoki poziom wilgoci może skutkować powstaniem grzybów i pleśni na ścianach, co będzie również wpływać na nasze zdrowie. Z kolei zbyt niski poziom wilgoci przyczynia się do wysuszania śluzówki nosa, problemów z zatokami oraz gardłem. Zastosowanie nawiewników wyklucza oba te problemy, ponieważ stały dostep do świeżego powietrza jest równoznaczny z odpowienim poziomem wilgoci.

Rodzaje nawiewników okiennych

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje nawiewników okiennych. Pierwszym z nich są nawiewniki okienne ciśnieniowe. Ilość dostarczanego przez nie powietrze zależy od tego, jaka jest różnica ciśnień w pomieszczeniu i na zewnątrz.

Kolejnym, dość popularnym typem nawiewników okiennych są higrosterowalne, czyli takie, których działanie jest uzależnione od tego, jaka panuje wilgotność w pomieszczeniu. Rolę czujnika w tego typu nawiewnikach pełni taśma poliamidowa, która, gdy zmienia się poziom wilgotności powietrza, zmniejsza lub zwiększa dopływ świeżego powietrza do pokoju.

Na rynku są również nawiewniki okienne, które steruje się całkowicie ręcznie, czyli to my decydujemy, jaki ma aktualnie być stopień nawiewu powietrza w pomieszczeniu. Regulację przeprowadza się za pomocą przysłony.

Jakie wybrać nawiewniki okienne? Wszystko zależy od tego, jakie warunki panują w naszych pomieszczeniach, Jeśli mamy problemy z nieprawidłowym poziomem wilgotności powietrza, powinniśmy się zdecydować na nawiewniki higrosterowalne. Jeśli zależy nam na nawiewnikach samoregulujących, dobrym rozwiązaniem będzie kupno nawiewników ciśnieniowych. Z kolei jeśli chcemy sami kontrolować stopień nawiewu świeżego powietrza, najlepszym produktem będą nawiewniki okienne regulowane ręcznie.

Nawiewniki okienne – montaż

Dobrą wiadomością dla osób, które nie lubią bawić się w majsterkowicza jest to, że montaż jednego nawiewnika trwa zwykle niewiele ponad 30 minut. Niestety, na jednym nawiewniku się nie kończy – zbyt mała ilość tych urządzeń nie zapewni prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu.

Aby zamontować nawiewniki w oknach, trzeba wykonać otwory montażowe zgodnie z instrukcją producenta. Muszą one spełniać wszystkie normy: mieć prawidłowy rozmiar i rozstrzał, a także mieć odpowiedni kształt, ściśle dostosowany do konkretnego modelu nawiewnika okiennego.

Tradycyjne, nawiewniki montuje się w górnej części okna, jego dysza powinna być kierowana pod sufit, czyli ku górze, dzięki temu świeże powietrze będzie mieszało się z powietrzem ciepłym i nie będzie miało dużego wpływu na temperaturę w całym pomieszczeniu. Musimy zatem pamiętać, aby zamontować nawiewniki okienne tak, aby nie powodowały one straty ciepła. Nawiewniki okienne na dole okna niestety mogą wychładzać nasze pomieszczenia.

Pamiętajmy, że nawiewnik nie powinien przeszkadzać w otwieraniu okna – jeśli tak jest, oznacza to, że wykonaliśmy źle montaż. Nie wolno też montować nawiewników o stronie zawiasów, może on ulec całkowitemu zniszczeniu pod wpływem otwierania.

Jeśli nie posiadamy doświadczenia w montowaniu nawiewników, lepiej to zadanie zlecić fachowcy. Niestety, jeśli nawiewniki okienne będą źle zamontowane, mogą nie spełniać swojej funkcji, a raz nawiercone otwory już zawsze będą szpecić nasze okna.

Nawiewniki okienne – gdzie kupić?

Zakupu nawiewników okiennych można dokonać stacjonarnie (np. w Leroy Merlin, Obi, Castorama) lub w sprzedaży internetowej (np. na popularnym Allegro). Przed zakupem, warto mieć już wybrany rodzaj nawiewników, jaki będzie spełniał nasze oczekiwania – w ten sposób unikniemy długiej i stresującej wizyty w sklepie, która może zakończyć się kupnem niezbyt trafionego produktu.

Na nawiewnikach okiennych nie warto oszczędzać, jednak przyjmuje się, że zwykle kosztują od 25 do nawet 200 złotych, w zależności od rodzaju, materiału wykonania i producenta.

Domiteka.pl - portal 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *