Współpraca

Ściany i sufity

Obraz z mchem – zielona ściana

obraz z mchem

Macie dość standardowego wykończenia ścian? To jest na to rada – obraz z mchem to oryginalny pomysł na aranżację, taki mikrolas w domu. Farby, płytki, tapety, plakaty, panele ścienne, cegła to powszechnie znane sposoby wykończenia ścian. Propozycją dla ludzi odważnych, którzy lubią zieleń w swoim otoczeniu, są obrazy z mchu, które zapewnią codzienny kontakt z naturą i fantastycznie ożywiają wnętrze. Wyjście spoza standardowe metody zdobienia ścian dają możliwość stworzenia nietypowej aranżacji, która przykuwa uwagę domowników i gości.

Obraz z mchem – natura we wnętrzu

Trend ekologiczny ewoluuje i proponuje inspirowane naturą aranżacje wnętrz. Są to pomysły odważne i ciekawe. Rośliny doniczkowe bez wątpienia upiększają wnętrze, mogą nawet oczyszczać powietrze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby domową zieleń wzbogacić jeszcze o jeden element – obraz z mchem. Taka aranżacja wpisuje się w przepiękny nurt wnętrzarski back to the nature, który wyrósł z zapotrzebowania na kontakt z naturą. Najkrócej mówiąc, polega on na stworzeniu roślinnej oazy w swoim mieszkaniu. Coraz więcej mieszkańców miast nie może już znieść betonowego centrum, gdzie drzewko rośnie w donicy, a o ogromnych, cudownych drzewach dających cień, można jedynie pomarzyć.

Jak powstaje ściana z mchu?

Mech dekoracyjny, z którego tworzone są obrazy, rośnie w lasach Północnej Europy i Skandynawii. Najpopularniejszym gatunkiem mchu wykorzystywanego do tworzenia obrazów i zielonych ścian jest chrobotek. Zanim trafi do naszych domów, zostaje skrupulatnie oczyszczony i zakonserwowany w roztworze glicerynowym, którym podlewa się mech zamiast wodą. Mech już zostaje przyklejony do płyty MDF i PCV, która trafia na ścianę i upiększa wnętrze. Serce użytkowników skradają instalacje na całą ścianę, jak i obraz z mchu lub mchy w ramce.

obraz z mchem

Rodzaje mchu na ścianę

Mech na ścianę wykonywany z różnych gatunków mchów, które różnią się od siebie wyglądem oraz trwałością. Jednym z nich jest chrobotek reniferowy, mający puszystą strukturą. Nazwa się go mchem skandynawskim lub islandzkim, ponieważ w tamtych regionach Europy występuje w warunkach naturalnych. W naturze chrobotek ma jasnoszary kolor. Producenci barwią go na zielono. Z kolei mech gąbczasty porasta lasy całej Europy. Dzięki swojej popularności w naturze ma niską cenę. Bywa łączony z innymi rodzajami mchu i powstają niesamowicie piękne obrazy. Mech płaski przypomina strukturą ściółkę leśną lub mocno ubity trawnik. Znakomicie wygląda w towarzystwie drewna i kamienia dekoracyjnego we wnętrzach nowoczesnych i aranżacjach w stylu skandynawskim.

Obraz z mchu

Kompozycje z mech chrobotek na ścianę i dodatków takich, jak kora, będą namiastką wertykalnego ogrodu w domu. W sprzedaży są gotowe obrazy z mchu. Jeżeli ktoś lubi wykonać samodzielnie dekoracje w myśl zasady DIY, to ma do dyspozycji rewelacyjny materiał, który może zmienić w dowolny obraz z mchu. Dekoracje z chrobotka można ustawić na komodzie, biurku, półce lub standardowo powiesić na ścianie. Wiele osób obawia się, że pielęgnacja obrazu z mchu jest trudna i pyta, jak je podlewać? Otóż dekoracji wykonanych z mchu nie podlewa się, ponieważ ten roślinny materiał jest specjalnie przygotowany – poddawany jest obróbce (np. za pomocą gliceryny), która zabezpiecza i stabilizuje („usypiania roślinę). Nie wymagają też podcinania ani żadnych systemów nawadniających.

Korzyści dla domowników z obrazu z mchem

Niezrównane walory estetyczne to nie jedyny powód, dla którego warto mieć w domu choć jeden obraz z mchu. Piękny zielony kolor ożywi każde wnętrze i doda niezwykłego uroku. Nawet krótki kontakt z zielenią naładowuje baterię i dodaje chęci do życia. Ściany z mchu mogą pokryć dowolną powierzchnię, co poprawia jakość dźwięku oraz wyciszają odgłosy dochodzące zza ściany. Stan ścianki z chrobotka doskonale oddaje stopień wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu. Żywy obraz z mchu skandynawskiego preferuje taką samą wilgotność powietrza, w jakiej czuje się człowiek. Kiedy wilgotność spada poniżej 40% zielone ściany, stają się suche i chropowate. To sygnał, że najwyższa pora nawilżyć powietrze w pomieszczeniu. Gdy wilgotność wraca do właściwego poziomu, obraz z mchu odzyskuje swoje naturalne piękno.

Bez fotosyntezy

Stabilizowany mech chrobotek nie prowadzi procesu fotosyntezy, więc energia słoneczna nie jest mu do potrzebna i dlatego taka dekoracja może być także powieszona w pomieszczeniach, gdzie nie ma za dużo światła dziennego. Mech na ściany można wyeksponować przy użyciu podświetlenia światłem sztucznym, co wygląda bardzo dekoracyjnie i pasuje do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, loftowym, czy holenderskim.

Ściana z mchu – do wszystkich pomieszczeń

Obraz z chrobotka prześlicznie wygląda we wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu. Nie należy wieszać takiej dekoracji blisko kaloryfera, czy innych źródeł ciepła, ponieważ chrobotek w ramce nie lubi suchego powietrza. Zielona ściana to jedna z najpiękniejszych ozdób do salonu. W przeciwieństwie do roślin doniczkowych nie zużywa w nocy tlenu, więc idealnie nadaje się jako dekoracja do sypialni. Poza tym obraz z mchu w salonie nie kurzy się, więc jest doskonałą ozdobą do mieszkań alergików.

Wykonanie ściany z mchu

Wykonanie takiej zielonej oazy na ścianie jest łatwe. Pracę rozpoczynamy wytarcia z kurzu powierzchni ściany i przyklejamy gotowy panel za pomocą kleju montażowego. Z kolei do samodzielnego wykonania obrazu z mchu potrzebujemy specjalnej siatki, ramki i chrobotka. Siatkę przecinamy do rozmiaru ramki, mocujemy i układamy dowolny obraz mchu, wciskają roślinę w kratki siatki.

Ściana z mchu lub obraz to pomysł wart uwagi. Ożywiają i dekorują wnętrze, a do tego są prosta w montażu. Nie kurzą się, nie trzeba ich podlewać. Stanowią oazę natury w mieszkaniu i w zasadzie świetnie komponują się z roślinami doniczkowymi. Obrazy z mchu są fantastyczną dekoracją biurka i działają kojąco na oczy narażone na wielogodzinny kontakt z komputerem. Są rodzajem ekologicznej dekoracji.

Domiteka.pl - portal 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *