Prawidłowy przepływ powietrza w budynku to bardzo ważna kwestia, bardzo często pomijana, zwłaszcza w starym budownictwie. To bardzo niedobrze, ponieważ tylko dzięki regularnej wymianie „zużytego” powietrza na nowe i świeże możemy uchronić nasze wnętrza przed nieodpowiednim poziomem wilgotności powietrza, który może mieć wpływ na nasze zdrowie i estetykę oraz czystość wnętrz.
Prawidłowa cyrkulacja powietrza jest w szczególności istotna w kuchni, gdzie podczas gotowania unoszą się rozmaite zapachy oraz para wodna, która wraz z tłuszczem osadza się na meblach tworząc lepką powłokę, do której bardzo mocno przylega kurz – jest to bardzo trudne do wyczyszczenia zabrudzenie.
Aby uniknąć takich nieprzyjemności w kuchni, montuje się okap, niestety nie zawsze jest to możliwe, nie we wszystkich budynkach jest do tego odpowiedni otwór wentylacyjny, są też kuchnie, w których taki okap po prostu się nie zmieści. Na szczęście na rynku dostępne są okapy teleskopowe, nazywane też podszafkowymi. Są one niewielkie, przez co zajmują bardzo mało miejsca, można umieścić je, jak sama nazwa wskazuje, na podwieszanych szafkach.
Jak działa okap teleskopowy?
Przyjmuje się, że typowe okapy teleskopowe mogą mieć dwa tryby pracy – tryb wyciągu i tryb pochłaniacza. Tryb wyciągu działa na zasadzie zasysania powietrza. Do jego usunięcia z kuchni potrzebny jest szyb wentylacyjny.
Jest to bardzo efektywny sposób na zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w kuchni. Nie jest to rozwiązanie uniwersalne, jeśli w kuchni nie ma szybu wentylacyjnego rozwiązanie to po prostu nie zadziała.
W takich przypadkach stosuje się okap teleskopowy, który pracuje jako pochłaniacz powietrza, nie wymaga on podłączania do szybu wentylacyjnego. Do prawidłowego działania takie okapu potrzebne są filtry.
Okap teleskopowy z filtrem węglowym pochłania zapachy z kuchni, jednak nie jest to wystarczające dla prawidłowej wymiany powietrza, dlatego dodatkowo w okapach tego typu montuje się również filtry aluminiowe, metalowe, fizelinowe lub akrylowe, wszystkie te typy filtrów należy regularnie wymieniać.
W okapie teleskopowym pracującym w trybie pochłaniania powietrze zostaje zasysane, przepuszczane przez filtry, a następnie wypuszczane z powrotem do pomieszczenia. Moc pochłaniania w okapie teleskopowym można dowolnie regulować w zależności od tego, co aktualnie robimy w kuchni.
Jaki okap teleskopowy kupić?
Przy wybieraniu okapu teleskopowego warto kierować się kilkoma czynnikami. Pierwszym z nich jest głośność pracy urządzenia. Nie powinna ona przekraczać 50 dB, większe wartości mogłyby być na dłuższą metę uciążliwe. Dobrze jest też dokonać zakupu okapu teleskopowego zaufanego producenta, który gwarantuje jakość i estetykę na najwyższym poziomie.
Okapy teleskopowe firmy Amica zapewniają cichą pracę. Firma produkuje okapy w wymiarach 50, 60 oraz 90 cm, więc klient może bez problemu dopasować produkt, który będzie mieścił się w kuchni i pasował do szafek. Producent oferuje okapy w kolorze czarnym, szarym oraz białym, wszystkie charakteryzuje nowoczesny wygląd, są bardzo neutralne, więc będą pasować do każdego rodzaju kuchni.
Okap teleskopowy Samsung to produkt dostępny w wielu wersjach. Producent dołożył wszelkich starań, by okapy tej firmy były wydajne i łatwe w czyszczeniu. Filtry dołączane do urządzeń tej marki są przystosowane do mycia w zmywarce, więc możemy zaoszczędzić również czas na zmywaniu. Okapy firmy Samsung produkowane są w typowych kolorach, czyli szarym, czarnym oraz białym, są więc jak najbardziej neutralne i dopasują się do każdego typu kuchni. Podobne standardy pracy wykazuje okap teleskopowy Beko.
Bardzo wysoką jakością i komfortem użytkowania może poszczycić się okap teleskopowy Bosch. Producent zapewnia wydajną wentylację. Bardzo ważne jest to, że okapy firmy Bosch są prawie niewidoczne, nadają się zatem do pomieszczeń minimalistycznych, nie rzucają się w oczy gościom, ale bardzo dobrze wykonują swoje zadanie.
Bardzo szeroką ofertą okapów teleskopowych może pochwalić się również firma Gorenje, produkty tej firmy polecane są w rozmaitych rankingach oraz na forach internetowych. Konkurują często z produktami firmy Electrolux czy też Whirlpool. Są to produkty zaufanych firm, które nie zawiodą użytkowników, cieszą się bardzo pozytywnymi opiniami.
Jak zamontować okap teleskopowy?
Okap teleskopowy to inaczej okap podszafkowy, więc, jak sama nazwa wskazuje, należy go zamontować pod podwieszaną szafką. Nie ma niestety uniwersalnego sposobu montażu, każdy producent dołącza własną instrukcję obsługi do określonego produktu. Jest jednak kilka kroków, które warto poczynić zanim przystąpimy do właściwego montażu.
Pierwszym z nich jest dokładne oczyszczenie powierzchni, na której będzie znajdować się okap. Nie chcemy, aby pod naszym nowym urządzeniem pozostał stary, nawarstwiony kurz, warto więc zadbać o czystość zanim utrudnimy sobie dostęp do tej powierzchni poprzez mocowanie okapu.
Okap instalujemy oczywiście nad kuchenką. Jeśli nie ma takiej możliwości, powinien on znajdować się w możliwie jak najbliższym sąsiedztwie do kuchenki, ponieważ tylko wtedy będzie spełniał należycie swoją funkcję. Jest to zasada, która dotyczy każdego typu okapu, bez względu na tryb działania.
Okap teleskopowy – idealny do małej kuchni
Okap teleskopowy to bardzo sprytne i nowoczesne rozwiązanie do kuchni, w której nie ma miejsca i możliwości do zamontowania tradycyjnego okapu podłączonego do szybu wentylacyjnego. Jest to urządzenie konieczne dla utrzymania prawidłowej cyrkulacji powietrza w kuchni, dlatego też warto zakupić sprzęt od zaufanego producenta, który gwarantuje wysoką jakość i komfort używania.