Współpraca

Kwiaty i rośliny ozdobne

Storczyki w naturze – jakie rosną?

Storczyki w naturze - jakie rosną

Storczyk to popularny kwiat, chętnie uprawiany w doniczce, wykorzystywany jako dekoracja przy różnych uroczystościach. Uważane są za rośliny egzotyczne, choć jest to błędne stwierdzenie, ponieważ mogą kwitnąć w każdym środowisku, poza biegunami. Z badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda (opublikowanych w 2006 roku w czasopiśmie „Nature”) wynika, że storczyki  występowały  już w epoce dinozaurów. Wskazuje na to wynik testów DNA jednej z najstarszych skamielin z okresu miocenu. Orchidee mogły istnieć już w kredzie, więc zdobią Ziemię co najmniej od 80 mln lat.

Storczyki – ciągle tajemnicze

Badacze co roku odkrywają nawet 300 odmian storczyków, co pokazuje grupa tych roślin ma przed człowiekiem jeszcze wiele tajemnic i jeszcze przez wiele lat będzie przedmiotem intensywnych badan. Storczyki w naturze, nawet pochodzące z jednego kraju, mogą wymagać różnych warunków  kwitnienia i dlatego są takie fascynujące.

Storczyki na drzewie

Storczyki w naturalnym środowisku występują głównie na drzewie. Nazywa się je epifitami. Oznacza to, że są roślinami kosmopolitycznymi. Ich korzenie zapuszczają się w korę drzewa i czerpią z niego substancje odżywcze. Storczyk epifit podbiera także składniki niezbędne do istnienia z wilgoci zawartej w powietrzu. Wiele gatunków storczyków epifitów występuje na lianach i kaktusach. Cykl życiowy storczyków na drzewach przebiega w zasadzie bez kontaktu z ziemią. Storczyki epifityczne  występują do Korei oraz Północnej Karoliny w USA, zaś na półkuli południowej można je podziwiać  na terenie Nowej Zelandii oraz na Tasmanii.

Obszar występowania

Największe ich bogactwo i różnorodność storczyków w naturalnym środowisku   obserwujemy w tropikach. Dżungla jest wilgotna, dlatego storczyki pobierają wodę z wilgoci  i magazynują ją w liściach i pseduobulwach na okres suszy.  To tam rośnie około 95% wszystkich znanych gatunków, w tym   storczyki o największych i najbardziej efektownych kwiatach. W  Ameryce Południowej i Środkowej występuje ponad 8200 gatunków. Z Kolumbii i Ekwadoru znanych jest po około 3000 gatunków.  Poza tropikami storczyki w  naturze są niemal we wszystkich strefach klimatycznych. Wiele storczyków zdobi  nadmorskie bagna, a więc na poziomie morza, można je spotkać także w górach, np.: w piętrze alpejskim Andów i Himalajów. Interesujące i niepowtarzalne odmiany tych kwiatów można podziwiać w Australii.

Storczyki w klimacie umiarkowanym

Storczyki w naturalnym środowisku występują także w klimacie umiarkowanym. Jednak ze względu na niższą wilgotność i występujące okresy suszy, nie rosną na drzewach, tylko na powierzchni gleby. Różnorodnością dorównują storczykom z tropików. Niektóre prawie całe życie spędzają pod  ziemią i tam wytwarzają kwiaty! Przykładem takiego storczyka jest australijski rodzaj Rhizanlliella. Ciekawostką jest fakt, że storczykiem jest także  wanilia, która może dorastać do 100 metrów długości.  Kwiat wanilii należy do odmian pnączy zaliczanych do rodziny storczykowatych. Nasiona znajdujące się  w lasce wanilii to nasiona orchidei.

Zagrożone gatunki

Storczyki w zasadzie nie występują jedynie na biegunach i na pustyni. Jednak wiele gatunków tych kwiatów ocenia się jako zagrożone wyginięciem. Przyczyniło się to tego rabunkowe pozyskiwanie storczyków we wczesnej fazie fascynacji tymi roślinami. Urządzano na nie „polowania”. Po zbiorach „łowcy” podpalali lasy, aby uniemożliwić przeciwnikom pozyskanie innych cennych okazów. Kolejną przyczyną  zmniejszania się siedlisk storczyków w naturze jest rabunkowa gospodarka leśna, celowe niszczenie lasów pod pola uprawne i na potrzeby przemysłu.

Storczyki dostępne w sklepach pochodzą najczęściej ze szkółek, gdzie specjaliści starają się stworzyć im jak najlepsze warunki do kwitnienia. Warto wiedzieć, że storczyki w naturze potrzebują nawet kilkunastu lat, aby wytworzyć pierwsze kwiaty i nasiona. Uprawa w warunkach domowych wymaga wiedzy o konkretnym gatunku. Kupując storczyka, należy zwracać uwagę na stan liści. Jeżeli mają przebarwienia, to lepiej wybrać inny egzemplarz.

Related posts
Kwiaty i rośliny ozdobne

Jakie warzywa siejemy w kwietniu?

Domiteka.pl - portal 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *