Współpraca

Ekologia

Szambo ekologiczne – co to jest?

Niektórym osobom, zwłaszcza tym mieszkającym w miastach, wydaje się nie do pomyślenia brak dostępu do kanalizacji. To bardzo wygodne i powszechne rozwiązanie na pozbycie się nieczystości z domu. Niestety, w zabudowaniach rozproszonych lub w małych miejscowościach nie zawsze jest możliwość podłączenia się do kanalizacji. W takich przypadkach bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się szambo ekologiczne.

Szambo ekologiczne – co to jest?

Szambo ekologiczne to sposób oczyszczania ścieków, który wykorzystuje drenaż rozsączający. Może również być to nazwa bezodpływowego zbiornika na ścieki, to właśnie to rozwiązanie jest bardzo często używane w miejscach trudnych, w których podłączenie do tradycyjnej kanalizacji jest niemożliwe z różnych powodów.

Szambo ekologiczne to takie, z którego zanieczyszczenia nie mają możliwości dostać się do gleby, ponieważ jest ono szczelne. Warto jednak pamiętać, że termin ten jest stosowany raczej potocznie, może oznaczać kilka rzeczy, więc zanim zapłacimy za wykonanie takiej usługi, powinniśmy sprawdzić, czego właściwie będzie ona dotyczyć i jaki będzie końcowy efekt prac.

Szambo ekologiczne – budowa

Szambo ekologiczne zbudowane jest z osadnika wstępnego, który przyjmuje zazwyczaj kształt walca lub rzadziej prostopadłościanu, oraz drenaża rozsączającego, który wykonany jest z tworzywa sztucznego, składa się on z rur drenażowych. Długość ciągów oraz ich ilość zależy od wielkości działki i jej ukształtowania, duże znaczenie ma również ilość zanieczyszczeń, które będą trafiać do szamba. Przyjmuje się, że na domek jednorodzinny wystarczą dwa, maksymalnie cztery ciągi drenarskie.

Pomiędzy osadnikiem wstępnym a elementami składowymi drenaża rozsaczającego znajduje się studzienka rozprowadzająca, która równomiernie rozprowadza podczyszczone ścieki do rur drenażowych.

Zbiornik szamba ekologicznego na wylocie posiada tak zwane kosze filtracyjne. Ich funkcją jest odfiltrowywanie większych zanieczyszczeń, ponieważ nie mogą one dostać się do drenażu rozsączającego. Z tym wiąże się niezbyt przyjemna konieczność regularnego czyszczenia koszy filtracyjnych, która ma zapewnić bezproblemowe funkcjonowanie szamba.

Kolejnym ważnym elementem jest kominek napowietrzający, który wystaje na około pół metra ponad powierzchnię działki. Jego zadanie wynika z samej nazwy – dostarcza on tlen do układu szamba ekologicznego.

Osoby, które zastanawiają się, jak zrobić samemu szambo ekologiczne, czeka raczej duży zawód. Jest to dość skomplikowana konstrukcja i jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie wykonania go osobom wykwalifikowanym. Firmy oferujące tę usługę często ogłaszają się w prasie oraz na internecie.

Szambo ekologiczne – gdzie można zbudować?

Warto zauważyć, że szambo ekologiczne nie może być umieszczone w miejscu, gdzie uprawiane są rośliny. Teren nad szambem musi być niezarośnięty, chodzi tu przede wszystkim o rośliny z głębokim systemem korzeniowym.

Należy też utrzymać odległość co najmniej 15 metrów od studni poboru wody pitnej oraz od co najmniej 2 metrów od granicy działki i tę samą odległość od drogi.

Same szambo ekologiczne zajmuje kilkanaście do kilkudziesięciu metrów kwadratowych, należy zatem ocenić, czy na pewno jest możliwość umieszczenia go na działce przy jednoczesnym spełnieniu wymagań dotyczących odległości od innych działek oraz źródeł wody pitnej.

Wady i zalety szamba ekologicznego

Jak już wiemy, szambo ekologiczne odznacza się dużą szczelnością, co znacznie ogranicza jego wpływ na otoczenie, oczywiście, jeśli zostanie wykonane prawidłowo i zgodnie z panującymi wytycznymi.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie na przykład w domkach letniskowych, w domkach na działce i w innych miejscach, w których produkuje się stosunkowo małą ilość zanieczyszczeń. Jest to również dobra opcja tymczasowa na okres posukiwana na podłączenie do miejskiej kanalizacji.

Kolejnym pozytywnym aspektem jest cena instalacji szamba ekologicznego i jego późniejszego utrzymania. Jest ona zależna przede wszystkim od wielkości zbiornika, montaż dużego zbiornika kosztuje nie więcej niż 2500 złotych, cena instalacji mniejszych zaczyna się już od 1000 złotych.

Główną wadą ekologicznego szamba jest to, że zamiast pozbywać się zanieczyszczeń, decydujemy się na ich gromadzenie, co wiąże się z koniecznością ich regularnego wywozu, a to generuje dodatkowy koszt. Warto również pamiętać, że w przypadku nawed drobnych mankamentów czy błędów w konstrukcji, skutki mogą być bardzo poważne i dotkliwe dla otoczenia, zwłaszcza jeśli wady w konstrukcji doprowadzą do wydzielania nieprzyjemnych zapachów.

Szambo ekologiczne jest zatem dobrym rozwiązaniem tymczasowym, jednak na dłuższą metę może być nieco problematyczne i generować koszty, o których nie byłoby mowy w przypadku innych rozwiązań.

Nie jest to na pewno idealne rozwiązanie na stałe, zwłaszcza w dużych gospodarstwach domowych, które generują duże ilości zanieczyszczeń. Jeśli zatem decydujemy się na założenie szamba ekologicznego, miejmy też na uwadze, że potencjalne błędy w konstrukcji mogą mieć bardzo duży wpływ na nasze otoczenie, dlatego ewentualną instalację najlepiej jest zlecić fachowcy.

Domiteka.pl - portal 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *