Współpraca

Dekoracje

Temperatura wody w akwarium – najważniejsze zasady

Temperatura wody w akwarium

Akwarystyka to piękne hobby, ale wymaga bardzo dużej wiedzy o życiu ryb. Temperatura w akwarium przesądza o sukcesie hodowlanym. Posiadanie akwarium oznacza konieczność zapewnienia rybkom odpowiednich warunków bytowych. Kluczowa dla zdrowia i dobrego wyglądu rybek jest odpowiednia temperatura wody w akwarium. Jej zapewnienie to jedno z najważniejszych zadań akwarysty. Akwarystyka to pełne uroku, pasjonujące hobby. Początkujący miłośnicy rybek akwariowych mają masę wątpliwości co do tego, czy stworzyli optymalne warunki swoim ślicznym pływającym podopiecznym.

Znaczenie odpowiedniej temperatury wody w akwarium

Optymalna temperatura wody w akwarium w zasadzie decyduje o powodzeniu hodowli rybek. Nie jest tajemnicą, że musi być dopasowana do potrzeb konkretnych gatunków. Właściwa temperatura wody zapewnia im dobre samopoczucie i odporność na choroby i możliwość rozmnażania. Woda ma ogromne znaczenie także dla rozwoju roślin akwariowych. Doświadczeni akwaryści zwracają uwagę, że za niska temperatura wody w akwarium może doprowadzić do karłowacenia poszczególnych osobników oraz zmniejszyć ich zdolności rozrodcze. Przyczynia się do osowienia rybek. Jeżeli temperatura wody w akwarium jest za wysoka, to pojawia się nadpobudliwość i agresja u rybek. Niebezpieczny, a nawet zabójczy jest nagły wzrost temperatury wody. Wysoka temperatura w akwarium pozbawia poważnie zmniejsza ilość życiodajnego tlenu w wodzie, co powoduje, że układ krążenia ryb zaczyna działać nieprawidłowo i ryby tracą życie.

Nie za zimna i nie za ciepła

W wielu poradnikach dla akwarystów można przeczytać, że temperatura wody w akwarium nie powinna być ani za zimna, ani za ciepła. To bardzo nieprecyzyjne określenie sprawia wiele trudności interpretacyjnych. Skąd początkujący pasjonata rybek akwariowych ma wiedzieć, co to znaczy, że woda nie może być za zimna, ani za ciepła? Przecież ryby w naturze żyją w różnych wodach. Hobbiści oczekują konkretnej odpowiedzi na ich wątpliwości. Optymalna temperatura wody w akwarium to 22-28°C. Istnieje wiele sytuacji, kiedy wodę trzeba podgrzać lub obniżyć jej temperaturę. Faktem jest, że ryby znacznie lepiej znoszą zbyt niskie temperatury niż gorącą wodę. Podwyższoną temperaturę, ale tylko przez krótki czas, poleca się przy wystąpieniu choroby (np.: ospy rybiej) czy pasożyta. To jednak bardzo rzadkie i naprawdę wyjątkowe przypadki. Istotne znaczenie dla zdrowia ryb ma także czystość wody.

Rybki zimnowodne i tropikalne

Najważniejszym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę przy ustalaniu, jaka powinna być temperatura wody w akwarium, jest rodzaj hodowanych rybek. Jeżeli wyborem akwarysty są rybki zimnowodne, to trzeba im zapewnić temperaturę poniżej 20°C. Ryby tropikalne wolę cieplejsze klimaty i do zdrowego, aktywnego życia potrzebują temperatury od 24 do 27°C. Rybki zimnowodne radzą sobie w temperaturze pokojowej, więc podgrzewanie wody nie jest im potrzebne.

Do gatunków, które muszą mieć najcieplejszą wodę (zakres temp. ok. 25-30°C) należy:

  • ameka wspaniała,
  • większość tęczanek,
  • gurami,
  • zbrojnik zebra,
  • skalar, dyskowiec,
  • pielęgniczka Ramireza,
  • babka złota,
  • motylowiec afrykański,
  • podskoczek mułowy.

Trzeba zaznaczyć, że niewielkie spadki temperatury w okresie zimowym (2-4°C) i nocą (1-2°C) nie szkodzą rybom. Takie sytuacje mają też miejsce w ich naturalnym środowisku.

Temperatura wody dla gupików i neonków

Początkujący miłośnicy rybek akwariowych zazwyczaj wybierają gupiki i neonki. Nie są one trudne w hodowli, należą do ryb towarzyskich i wyglądają przepięknie. Mogą być łączone w jednym akwarium, bo nie robią sobie krzywdy i potrzebują podobnych warunków. Temperatura wody w akwarium dla gupików powinna wynosić d 22 do 27°C , a dla neonków 22-25°C.

Temperatura wody dla molinezji

Molinezja to jedna z najchętniej hodowanych rybek akwariowych. Jest to towarzyskie i piękne stworzenie. Jest spokrewniona z gupikami. Wymaga dużego akwarium z dużą ilością roślin. Idealna woda dla tego gatunku ryb powinna mieć temperaturę ok 22-23°C. Jest to ruchliwa i kolorowa ryba, która bez problemu rozmnaża się w akwarium. Najczęstsze kolory molinezji to: biały, żółty i czerwony.

Optymalna ciepłota wody dla mieczyków

Mieczyki należą do czołówki najpopularniejszych rybek akwariowych. Są bezproblemowe w hodowli, a jednocześnie bardzo piękne. Cenią sobie towarzystwo „kolegów” ze swojego gatunku. Dzikie mieczyki występują w Hondurasie, Gwatemali oraz w Meksyku. Żyją w rzekach i strumieniach. W warunkach hodowlanych potrzebują wody w akwarium o temperaturze 23-25 stopnie Celsjusza (w cieplejszej wodzie te ryby źle się czują).

Temperatura wody w akwarium dla skalarów

Skalar to rybka pochodząca z tropików, która urzeka barwą, urodą oraz zadziornym charakterem. Akwaryści nazywają je żaglowcami lub rybami księżycowymi. Swoje przydomki zawdzięcza uniesionej płetwie i srebrzysto-zielonej lub oliwkowej barwie. Skalary żyją nawet 15 lat. Prawidłowa temperatura wody w akwarium dla skalarów to 24-28 stopni Celsjusza.

Welonki i ich wymagania odnośnie temperatury wody

Welonki to ulubione rybki wielu początkujących akwarystów. Urzekają przepięknym ogonkiem. Mogą się różnić kolorem od białego przez jaskrawy pomarańczowy do ciemnobrązowego. Prawidłowo hodowane osiągają długość nawet do 25 centymetrów. Aż połowę tej długości zwierzątka stanowi przepiękny, charakterystyczny ogon. Temperatura wody w akwarium dla welonek to 18-24°C. Powyższy gatunek rybek, przy zapewnieniu odpowiednich warunków hodowlanych żyje nawet 15 lat.

Akwarystyka z pozoru wydaje się czymś prostym. W rzeczywistości wymaga dużej wiedzy, uwagi i zaangażowania hodowcy, który musi poznać hodowane rybki i zapewnić im optymalne warunki życia oraz reagować na wszelkie problemu w hodowli. Każdy błąd może być fatalny w skutkach dla akwariowego ekosystemu. Trzema istotnymi parametrami, jakich musimy pilnować w akwarium to odpowiednie: pH wody, natlenienie i temperatura wody. Hodowane w jednym akwarium rybki muszą tolerować podobną temperaturę wody i nie mogą być dla siebie naturalnymi wrogami.

Related posts
DekoracjeWystrój wnętrz

Sizal we wnętrzu

Domiteka.pl - portal 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *