Współpraca

Ściany i sufity

Wykusz w domu

wykusz w domu

Współczesny inwestor, który planuje budowę domu, chce aby budynek był ładny i funkcjonalny. Modny jest powrót do dawnych form, takich jak wykusz.

Decydując się na budowę domu, chcemy, aby był on spełnieniem najbardziej ukrytych marzeń i szukamy inspiracji w dawniejszych stylach. Okazuje się, że niektóre formy konstrukcyjne budynków znane od setek lat, znakomicie wpasowują się we współczesne budownictwo. Taką formą jest wykusz, który cieszy się w Polsce dużą popularnością.

Wykusz – definicja

Historia architektury jest niewyczerpalnym skarbcem inspiracji. W końcu piękno nie zna pojęcia czasu, a moda reaktywuje różne architektoniczne formy. Wykusz to nadwieszony element konstrukcyjny, wystający ze ścian budynku. Występuje w kształcie kwadratu, prostokąta, wielokąta bądź półkola.Może być stosowany na jednej lub kilku ścianach. Czasem jest niewielką wnęką, a czasem pomieszczeniem z oknami, wystającym ze ściany budynku. Pochodzi z architektury Bliskiego Wschodu. Popularność uzyskały także w Wielkiej Brytanii i USA. W Europie był chętnie stosowany w dobie renesansu, gdzie ozdabiano im zamki i kamienice. Stał się wytwornym elementem zamku, w którym odpoczywano i podziwiano widoki z okna. Inaczej mówiąc, był przestrzenią wypoczynkową i tak zostało do czasów współczesnych.

Plusy wykuszu

Dom z wykuszem daje nowe możliwości aranżacyjne. To dodatkowa przestrzeń, którą można zaaranżować w zależności od potrzeb i przeznaczyć na: jadalnię, kącik do czytania i wypoczynku, a nawet kuchnię. Na przeznaczenie tej przestrzeni ma wpływ powierzchnia wykuszu. Wykusz może stać się oranżerią – całorocznym ogrodem, który sprzyja wypoczynkowi i relaksowi domowników. W formie budynku występują liczne skosy i załamania, dzięki czemu bryła budynku jest bardziej urozmaicona i wyróżnia nieruchomość wśród innych domów.

Wykusz- lepsze oświetlenie domu

Osoby, którym spodobał się wykusz, mówią, że urzekła ich estetyka takiego budynku. To niebanalny element zdobiący elewację. Nie bez znaczenia jest fakt, że przeszklone ściany wykuszu dostarczają do wnętrz więcej światła i powiększają przestrzeń użytkową domu. Mieszkania z wykuszami są jasne, a duże okna znakomicie doświetlają pomieszczenia sięgające daleko w głąb domu. Z okna w wykuszu można obserwować widoki, jakimi obdarza człowieka okolica. Wśród stylów nowoczesnych wykusze ceni zwłaszcza styl skandynawski, którego cechą są doświetlone przestrzenie.

Aranżacja wnętrza wykuszu

Sposób urządzenia takiej dodatkowej przestrzeni zależy od jej wielkości. Obowiązuje zasada unikania masywnych i dużych mebli. Architekci przekonują, że najlepsze do urządzenia wnętrza wykuszu są niskie meble, niesięgające niżej niż do parapetu. Nie można w nim umieścić wysokich, masywnych komód i szaf, ponieważ zakłóca to przestrzeń. Polecana jest niewielka sofa lub szezlong oraz małe stoliki. Szafki powinny być niewielkie najlepiej z ażurowymi drzwiczkami, ewentualnie niska, delikatna szafka nocna lub niewielki regał na ulubione książki. Nowoczesny wykusz jest oknem na świat, więc nic nie może zakłócać widoku z okna.

Minusy wykuszu

Do ujemnych stron takiego rozwiązania z pewnością można zaliczyć większe koszty budowy domu. Im bardziej skomplikowany projekt, tym więcej trzeba wydać na materiały i pracę ekipy budowlanej. W przeszłości domy z wykuszem sprawiały także problemy z równomiernym ogrzaniem budynku. Trzeba uczciwie powiedzieć, że dzisiejszy rozwój przemysłu budowlanego i technik grzewczych zminimalizował tę przeszkodę do zera. Najlepiej, aby wykusz został uwzględniony w projekcie domu.

Salon z wykuszem

Wykusz może być najbardziej urokliwym zakątkiem salonu – jest pełen słońca. Najczęściej wykusze mają trzy lub pięć ścian okiennych. Firany do takich okien powinny być długie i delikatne. Wielu projektantów wnętrz odradza dekorowanie okien wykuszu w nowych budynkach. To właśnie światło i przeszklenia są największą ozdobą tej konstrukcji. Najlepszą nowoczesną aranżacją wykuszu w salonie będą niezbyt masywne fotele wypoczynkowe i stolik. Sprawdzi się także jako kącik telewizyjny, czy miejsce na niewielkie szafki, które mogą stanowić dodatkową przestrzeń do przechowywania. Wykusz w salonie to także doskonałe miejsce na biurko ze schowkami. Może być to kącik do nauki, pracy zdalnej, czy mini pracownia artystyczna. Ciekawym pomysłem jest dostawienie siedziska w formie ławy pod oknami wykuszu i dostawienie do niego stołu. Mamy wtedy ciekawą wspólną przestrzeń. Dodanie poduszek na siedzisko doda całej aranżacji przytulności.

Wykusz w jadalni

Pomieszczenie z wykuszem to dobry pomysł na jadalnię – wystarczy dobrać stół i krzesła. Jeżeli jest miejsce, to w jadalni z wykuszu można postawić niewielką witrynę i wyeksponować w niej najpiękniejszą porcelanę. Zyskujemy fantastyczne miejsce, w którym miło będzie przyjmować gości lub zjeść rodzinny obiad.

Dobudowa wykuszu

Dobrą wiadomością dla wszystkich, którym podoba się wykusz, jest fakt, że możliwa jest dobudowa wykuszu. Warunkiem wykonania konstrukcji wykuszu jest pozytywna opinia inspektora budowlanego po wykonanej ekspertyzie. Jeśli konstrukcja budynku na to pozwala, wykusz można dobudować na dwa sposoby. Pierwszym jest zabudowa istniejącego już balkonu. W przypadku wybudowania wykuszu od podstaw prace budowlane mają znacznie większy zasięg. Dobudowa wykuszu musi być wykonana przez ekipę budowlaną, kierowaną przez kierownika budowy. Po skończonej budowie konieczny jest odbiór techniczny przez inspektora budowlanego, który sprawdzi prawidłowość wykonania i bezpieczeństwo konstrukcji.

Wykusze we współczesnym budownictwie najczęściej stosowane są w nowo wybudowanych apartamentowcach, w budynkach o charakterze loftowym oraz budownictwie jednorodzinnym. Wykusze pozostają elementem dekoracji elewacji, choć obecnie są większą przestrzenią niż w budynkach powstałych w XX wieku. Nowoczesne wykusze cechuje prostota formy, w której kryje się urok i funkcjonalność omawianej konstrukcji. Dodatkowa przestrzeń do ciekawej aranżacji jest zawsze czymś cennym w domu, czy w mieszkaniu.

Related posts
Ściany i sufity

Łuk w salonie – czym wykończyć?

Domiteka.pl - portal 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *