Sprawne wejście na balkon podwyższa komfort mieszkania. Od czasu do czasu konieczna jest regulacja drzwi balkonowych. Pierwsza regulacja drzwi balkonowych wykonywana jest w momencie montażu przez profesjonalną ekipę budowlaną. Przez pewien czas mamy problem z głowy, bo wszystko działa, jak powinno. Jednak „zużycie materiału” robi swoje i po paru latach zauważamy, że coś nie tak – trzeba włożyć więcej wysiłku, aby wejść na balkon.
Drzwi balkonowe – kiedy konieczna jest regulacja?
Pojawienie się nieszczelność, skrzypienie skrzydła większy opór podczas otwierania to znak, że wejście na balkon ma jakąś wadę i czas podjąć działania naprawcze. Opadanie skrzydła drzwiowego może nastąpić już w pierwszym roku od założenia. Jest to zjawisko naturalne i zazwyczaj nie ma wpływu na szczelność, ale sprawia, że podczas przykręcania klamki wyczuwa się większy opór, co zmniejsza komfort użytkowy. Powyższe „objawy” można dostrzec niemal od razu. Podobnie jak wszystkie inne okna, drzwi balkonowe należy regularnie kontrolować i regulować, kiedy zajdzie taka potrzeba. Wielu producentów zaleca wykonywanie regulacji drzwi balkonowych z dwa razy w roku – przed okresem letnim, kiedy potrzebna jest większa wentylacja i przed okresem zimowym, kiedy trzeba się zabezpieczyć przed „uciekaniem” ciepła z pomieszczeń.
Regulowanie drzwi przed zimą i wiosną
W uszczelnieniu drzwi balkonowych pomaga odpowiednia ich regulacja, Przed zimą zaleca się wyregulowanie drzwi tak, aby docisk do ramy był mocniejszy. Z kolei latem ustawiamy drzwi balkonowe tak, aby zmniejszyć docisk. Na szczęście samodzielna regulacja drzwi balkonowych nie jest skomplikowana. Potrzebujemy do tego celu klucza imbusowego 4 mm lub specjalnego klucza zakrzywionego, które ułatwiają samodzielne wyregulowanie wejścia na balkon. Wykonanie powyższej czynności rozpoczynamy na dolnym zawiasie przy lekkim uchyleniu skrzydła. Dokręcenie śruby spowoduje podniesienie skrzydła. Następnie zdejmujemy osłonkę z dolnego zawiasu. Pod nią znajduje się śruba regulacyjna. Trzeba delikatnie dokręcić, co spowoduje podniesienie się skrzydła drzwiowego. Dokręcanie wykonujemy 4 mm kluczem imbusowym.
Regulacja dolnej zmieni pozycję drzwi na lewo lub prawo. W kolejnym kroku regulujemy zawiasy górne, dzięki czemu uzyskamy odpowiednią pozycję skrzydła po przekątnej.
Dalsze czynności regulacyjne
Po wyregulowaniu wysokości skrzydła sprawdzamy efekty naszej pracy. Najważniejsze jest to, aby drzwi balkonowe swobodnie się otwierały i uchylały. W razie konieczności powtarzamy regulacje, przekręcając śrubę regulacyjną o pół obrotu. Jeśli pierwszy etap zakończył się sukcesem, możemy rozpocząć naprawę pozostałych kierunków. W tym celu otwieramy drzwi na całą szerokość i przekręcamy dolną śrubę. Dzięki temu nastąpi przesunięcie skrzydła w kierunku klamki. Z kolei regulacja przy górnych zawiasach umożliwi wyregulowanie położenia skrzydła po przekątnej.
Zmiana docisku skrzydła
Aby zmienić docisk skrzydła drzwi do ramy, regulujemy kucia. Przekręcamy rolki ryglujące bliżej uszczelki. Powoduje to poprawę szczelność drzwi, więc mniej ciepła przedostanie się na zewnątrz. Pozwoli to, chociaż odrobinę obniżyć rachunki za ogrzewanie. W czasie sezonu letniego odsuwamy je od uszczelki i uzyskujemy mikrowentylację, o której dobrodziejstwach przekonamy się w czasie upałów. Taką minimalną wentylację zapewniają mikroszczeliny powstające w wyniku odsunięcia rolek mimośrodowych od uszczelki.
Konserwacja elementów drzwi balkonowych
Stare porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdza się ono nie tylko w kwestiach z ludzkim zdrowiem, ale także w dbaniu o przedmioty codziennego użytku. Systematyczna konserwacja ruchomych elementów drzwi balkonowych umożliwia utrzymanie ich w nienagannym staniu. Bardzo ważne jest regularne czyszczenie zawiasów i miejsc przeważnie zasłoniętych przez zamknięte skrzydło. Należy sprawdzać, czy zamontowane uszczelki nie zostały uszkodzone. Częste eksploatowanie drzwi balkonowych (a przecież w sezonie wiosenno-letnim bywają używane prawie codziennie) może sprawić, że szybko się zużyją i konieczna będzie wymiana na nowe. Regulacja drzwi balkonowych to jeden z elementów dbania o ten element wyposażenia mieszkania.
Elementy, które można samodzielnie naprawić w drzwiach balkonowych
Skomplikowane uszkodzenia drzwi balkonowych, typu: wyrwanie zawisów w skrzydle, pęknięcie i rozejście się spoin, wymagają pomocy fachowca. Drobne usterki właściciel może skorygować samodzielnie. Własnymi rękami można podjąć się prostych napraw takich, jak: regulacja docisku do ramy, wymiana klamek i zamków, włożenie nowego uszczelniacza do skrzydła i ościeżnicy, wymiana worków szklanych. Kosmetyczna naprawa rys i drobnych uszkodzeń skrzydła drzwi również nie wymaga pomocy specjalisty.
Jak ściągnąć drzwi balkonowe z zawiasów?
Demontaż drzwi balkonowych można przeprowadzić, jeśli złamał się jeden z zawiasów lub skrzydło drzwi wymaga naprawy. Konieczne jest zdjęcie drzwi w celu nasmarowania łączników olejem. Wadliwe zapięcia podlegają wymianie. Drzwi na balkon wyposażone są w ościeżnicę i skrzydło uchylne. Można zdjąć skrzydło balkonowe samodzielnie. Najpierw usuwamy podkładki ochronne z zawiasów i lekko uchylamy skrzydło drzwiowe. Naciskamy górny sworzeń mocowania i wyciągamy koniec z rowka. Za pomocą szczypiec wyciągamy kołek z rowka, chwytając go w dolnej części zawiasu. Przyciągamy skrzydło do siebie i pociągamy je za klamkę do góry, aby zwolnić dolny stworzeń. Konstrukcję można już swobodnie zdjąć, dokonać napraw, nasmarować łączniki, a później zamontować na swoje miejsce.
Drzwi balkonowe od czasu do czasu wymagają korekty i regulacji. Do prostszych prac nie trzeba wzywać specjalisty. Wystarczy przeczytać poradniki internetowe i samodzielnie spróbować wyregulować drzwi balkonowe. Takie prace nie wymagają używania specjalistycznych sprzętów. Dzięki regularnej konserwacji drzwi balkonowe zamykają się i otwierają bez problemu. Korzystanie z balkonu jest wtedy przyjemne i bezpieczne.