Dom powinien być bezpieczny i stylowy. Wejście do domu to wizytówka gospodarzy i dlatego powinno być przyjaznym zaproszeniem do wnętrza.
Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Dotyczy to wszystkich aspektów życia także organizacji sfery wejściowej. Jest to pierwsze miejsce, które widzą nasi goście zanim przekroczą próg domu. Wejście do domu to wizytówka domowników świadcząca o ich guście. Estetyczny wygląd ogrodzenia, furtki, bramy wjazdowej, ścieżki, podjazdu oraz ogrodu to bardzo ważne elementy prezentacji budynku, które powinny dać uczucie przytulności.
Wejście do domu – przestrzeń między domem a ogrodem
Mieszkańcy bloków nie mają wiele dopowiedzenia w kwestii urządzania strefy wejściowej. Niektórzy tylko mają szczęście i mają przydomowy ogródek. W kompletnie odmiennej sytuacji są właściciele domów jednorodzinnych. Oni mogą dowolnie urządzić strefę wejściową, która przecież jest wizytówką domowników. Wejście do domu może być zdecydowanie wyeksponowane, podkreślone albo dyskretne. Bez względu na to, jak je zaaranżujemy, zawsze powinno być wygodne. Jego wielkość i sposób organizacji przestrzeni powinny pasować do bryły, elewacji, stylu domu, a nawet do ogrodu. Na pewno powinno być trwałe, odporne na uszkodzenia i warunki atmosferyczne, a jednocześnie estetyczne. Pomiędzy domem a ogrodem musi się zmieścić ścieżka, podjazd i miejsce parkingowe.
Ścieżka do domu
Do domu prowadzi przeważnie ścieżka. Możemy zdecydować się na wyłożenie jej kostką betonową, klinkierem brukowym, kamiennym brukiem, nieregularnymi, kamiennymi płytami lub materiałami drewnopodobnymi. Wokół ścieżki może się roztaczać ogród, trawnik, łąka kwietna, krzewy, ewentualnie rośliny w donicach. Najczęściej przed wejściem do domu znajdują swoje miejsce cyprysy, tuje, kosodrzewiny, oraz świerki i bukszpany oraz klomby z kwiatami. Jeśli chcemy, aby rośliny zdobiły posesję przez cały rok, to musimy wybierać gatunki mrozoodporne. Rośliny dodadzą strefie wejściowej przytulności i uroku. Kwiaty przy wejściu do domu sprawdzają się niezależnie od stylu bryły budynku.
Niewielkie zadaszenie
Zadaszenie nad wejściem do domu wpłynie nie tylko na zmianę charakteru domu, ale także zwiększy komfort użytkowania. Jest czymś oczywistym, że powinno być dostosowane do stylu i charakteru budynku. Jeśli dom wybudowany jest w stylu nowoczesnym, to zadaszenie powinno być proste. W przypadku domu klasycznego lub zachowującego tradycyjną formę dworku bardzo ciekawie wygląda zadaszenie ozdobne zawierające dekoracyjne detale. Nowoczesne wejście do domu nie może zdominować frontowej części domu, lecz powinno ją uzupełniać. Zadaszenie, dach i elewacja powinny stanowić jedną wizualną całość.
Weranda i ganek
Zazwyczaj powstają wraz z domem. Do właściciela należy jedynie zaaranżowanie ich w taki sposób, aby było wygodnie, ładnie i funkcjonalnie. Można wstawić meble wypoczynkowe, odpowiednio oświetlić, czy wstawić donice z ulubionymi kwiatami. We współczesnej wersji weranda staje się reprezentacyjnym pomieszczeniem, wręcz niewielkim ogrodem zimowym. Taka przybudówka służy przy tym jako pomieszczenie chroniące przed stratą ciepła i jest pożądana w nowoczesnych domach nastawionych na energooszczędność. Na werandzie i ganku znakomicie wyglądają meble z palet, rattanu i drewniane. Sprawdzi się także kanapa. Najważniejsze, aby było to miejsce, w którym można się spotkać z przyjaciółmi w letni dzień, zjeść obiad, czy odpocząć z dala o domowego gwaru. Weranda i ganek pełne roślin i wygodnych mebli stanowią ładne wejście do domu.
Schody jako przestrzeń dekoracyjna
Schody są bardzo ważnym elementem aranżacji wejścia do domu. Absolutnie nie powinno się ich pomijać. To przecież dodatkowa przestrzeń dekoracja. Najważniejsze, aby schody były wykonane z materiałów antypoślizowych, trwałych, odpornych na warunki atmosferyczne i obciążenie. Wybór materiałów na schody jest ogromny. Bardzo popularne są konstrukcje betonowe, na których wyłożone są płytki ceramiczne lub gres. Nowoczesne budownictwo oferuje wiele ciekawych rozwiązań architektonicznych dotyczących schodów. Design schodów bardzo często zaskakuje i pozwala dobrać schody do potrzeb użytkowników. Szczególnie polecane są schody szerokie, które są bezpieczne dla domowników i gości. Najpiękniejsza aranżacja schodów przed domem to postawianie po ich bokach lub przed nimi donic iglakami lub kwiatami. Rośliny przy wejściu do domu upiększą każdą posesję i zawsze będą obiektem zachwytu sąsiadów i gości.
Wejście do domu z kostki i płyt betonowych
Wykonanie wejścia z kostki brukowej jest szybkie. Kostka to znakomity pomysł na wejście do domu – jest funkcjonalna, trwała i występuje w bogatej kolorystyce. Można z niej wykonać ciekawe wzory i uzyskać w ten sposób oryginalną aranżację wejścia do domu i dopasować wygląd tarasu do pozostałych elementów kompozycji przestrzeni posesji.Kostka ma chropowatą powierzchnię, więc ryzyko poślizgnięcia się i upadku niewielkie. Gotowe płyty betonowe są świetnym materiałem na schody i na nawierzchnię wokół domu. Całość zaprezentuje się jeszcze lepiej, jeżeli beton architektoniczny zastosujemy na ogrodzeniu. Wbrew obiegowym przekonaniom wejście do domu z płyt betonowych nie tworzy nieprzyjaznej, przemysłowej aranżacji. Znakomicie komponuje się z różnymi rodzajami drzew, krzewów i kwiatów. Poza tym płyty betonowe produkowane są w szerokiej gamie odcieni.
Skalniaki przed domem
Jedną z najefektowniejszych ozdób posesji są skalniaki przed wejściem do domu. Śliczne kwiaty w otoczeniu skał pasują do aranżacji rustykalnych, jak i nowoczesnych. Przygotowując skalniak, trzeba brać pod uwagę, że dobór kamieni determinuje wybór roślin – nie wszystkie rośliny będą mogły rosnąć w ich sąsiedztwie. Najpopularniejsze kamienie na skalniaki to: skały kredowe, wapienie i piaskowce.
Sposób aranżacji przed wejściem do domu zależy od wielkości posesji, stylu budynku i gustu właścicieli. Pomysły na ciekawe urządzenie przestrzeni przed wejściem do domu można znaleźć w internecie lub zamówić prywatny projekt.