Współpraca

Ściany i sufity

Łuk w salonie – czym wykończyć?

Łuk w domu

Nowoczesne trendy w aranżacji eksponują przestrzeń i nie lubią żadnych ograniczeń w tym względzie. Łuk w salonie wraca do naszych mieszkań.

Współczesny człowiek nie lubi ograniczania przestrzeni życiowej i szuka rozwiązań, które chociaż odrobinę powiększą jego mieszkanie. Likwidacja drzwi w miejscach, w których nie są niezbędne i zastąpienie ich łukiem to jeden z ciekawszych pomysłów aranżacyjnych. Łuk w salonie świetnie sprawdza się we współczesnych wnętrzach.

Łuki w salonie – od starożytnego Rzymu do współczesności

Łuki we wnętrzach są znane od czasów starożytnego Rzymu. Rzymianie stosowali je w budowlach miejskich, a jak i w domach. Przez wieki łuki w salonie były synonimem dobrego gustu i bogactwa. Były wręcz cechą charakterystyczną pałaców i dworków. Obecnie wracają do łask i okazuje się, że dobrze wyglądają także we wnętrzach minimalistycznych. Pełnią funkcję dekoracyjną i niekoniecznie są elementem architektonicznym powstałym w trakcie budowy. Można je dorobić. Łuk, arcydzieło starożytnej inżynierii do dziś fascynuje zdolnością podtrzymywania ogromnego ciężaru i finezyjną urodą – dodaje wdzięku i lekkości monumentalnym budowlom.

Oryginalne ściany

Wykończenie drzwi łukiem rozbija monotonię ściany. Kształt okien i drzwi z reguły jest częścią projektu architektonicznego. Osoby zamawiające projekt mogą zażyczyć sobie takich łuków między salonem a kuchnią. Osoby mieszkające w blokach nie mają takich możliwości. Oczywiście są na rynku mieszkania w blokach, w których ściany mają wykończenia łukowe. Radą dla właścicieli mieszkań w blokach, którym podobają się łuki w salonie, ale nie mają ich w domu jest udekorowanie łukiem wnętrza bądź przeprowadzenie niewielkiej modernizacji pomieszczenia, bez ingerowania konstrukcję ścian.

Samodzielne wykonanie łuku

Łuk w ścianie salonu

Łuk powinien być wysoki, aby przejście pod nim było wygodne bez schylania głowy w dół. Wysokość drzwi z reguły wynosi 2050 – 2010 mm. Kiedy przeróbki w strukturze ściany nie wchodzą w grę z powodów technicznych, można wykonać łuk z płyt kartonowo -gipsowych. Tym sposobem możemy oddzielić przestronny aneks kuchenny od salonu bądź podzielić każdą inną dużą przestrzeń. Przygotowanie łuku rozpoczyna się od demontażu drzwi. Trzeba zmierzyć otwór, zdecydować o kształcie łuku i go rozrysować. Łuki z płyt kartonowo-gipsowych wykonywane są głównie w wersji klasycznej – symetrycznej kopuły. Dokładne instrukcje, zawierające opis jak krok po krok wykonać łuk w salonie, znajdują się w poradnikach internetowych. Warto dodać, że łuki z płyt kartonowo-gipsowych można w dowolny sposób dekorować, tak , aby pasowały do całości wnętrza.

Najpopularniejsze wykończenia łuków we wnętrzu

Łuk w salonie jest dekoracją, która korzystanie wpływa na przestrzeń w mieszkaniu. Najpopularniejszym wykończeniem łuku jest kamień dekoracyjny lub wszystkie materiały z tym motywem. Łuk ozdobiony kamieniem prezentuje się znakomicie we wszystkich stylach, choć najbardziej sprawdza się we wnętrzach loftowych, wiejskich i klasycznych. Wykończenie drewniane jest zawsze stylowe i zachwyca oryginalnymi wzorami. Dodatkowo łuk w salonie mogą zdobić szklane wstawki ze wzorami, coś przypominającego witraże. Sztukateria gipsowa odwołuje się do wzornictwa pałacowego. Gipsowi można nadać dowolny kształt, a możliwość dodatkowego zdobienia łuków jest nieograniczona. Nieczęsto spotykanym, ale znakomitym materiałem do wykańczania łuków jest mozaika ceramiczna. Niewielki rozmiar elementów umożliwia pokrycie nawet zaokrąglonych płaszczyzn i układanie dowolnych wzorów. Za najprostszą opcję ozdabiania łukowych otworów między kuchnią a salonem uważa się tapetę lub fototapetę. Rogi łuku muszą być zamknięte elastycznymi listwami – ukryją szwy i przejścia tapety. Kolejnym pomysłem na łuk w domu jest pomalowanie go dowolnym kolorem.

Kilka słów o kolorach łuku

Łuki drzwiowe między kuchnią a salonem muszą kolorystycznie pasować do obu pomieszczeń. Obramowania mogą być ciemniejsze niż inne materiały wewnętrzne. Jasny kamień lub drewno doskonale prezentują się w pomieszczeniach urządzonych w ciepłych kolorach. Biel, beż, czarny i brązowy to barwy uniwersalne, które pasują praktycznie do każdego koloru mebli i ściany. Można je stosować w wystroju łuku niezależnie od kolorystyki ścian. Każdy od czasu do czasu coś zmienia w aranżacji wnętrza. Dlatego wykonując łuk w domu, warto postawić na jego uniwersalny wygląd, aby pasował do wielu stylów. Cegła, drewno, czy mozaika są ponadczasowe. Tapetę, czy kolor farby na łuku w salonie, można dostosować do nowej aranżacji za każdym razem, kiedy remontujemy pomieszczenie.

Łuk w pokoju dziecięcym

Wykonując ścianę działową z łukiem, można podzielić większy pokój dziecięcy na dwa mniejsze i zapewnić każdego z dzieci własną przestrzeń. Łuk do pokoju dziecięcego można ozdobić tapetą, sztukaterią lub pomalować w kolorze, jakim chcą nasze pociechy albo ozdobić we wzory z gotowych szablonów. Najważniejsze, żeby taki łuk podobał się małym domownikom i odpowiadał ich potrzebom. W pokoju nastolatka sprawdzi się łuk o takim samym lub podobnym wykończeniu jak w salonie.

Zalety łuków drzwiowych

Za ich pomocą można rozdzielać pomieszczenia o różnej funkcjonalności, np.: salon od kuchni, korytarz od wejścia na górę. Służą też do podziału pokoi. Łuki w domu są cenione za powiększanie przestrzeni. Drzwi wewnętrzne zmniejszają powierzchnię użytkową, bo potrzebują miejsca na otwieranie. Ściana z łukiem nadaje wnętrzu elegancji i oryginalności. Zaprojektowanie łuku najlepiej zlecić projektantowi, który zaproponuje projekt łuku drzwiowego łączącego różne style aranżacji pomieszczeń. Uzyskamy dzięki temu harmonijne, piękne, stylowe i niezwykle eleganckie wnętrze domu/mieszkania.

Choć łuki były kojarzone głównie z dużymi pomieszczeniami, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je w niewielkich mieszkaniach i cieszyć się większą przestrzenią. Likwidacja drzwi wewnętrznych tam, gdzie nie są niezbędne to doskonały pomysł na aranżację niewielkich mieszkań.

Related posts
Ściany i sufity

Wykusz w domu

Domiteka.pl - portal 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *