Współpraca

Budowa

Wózek platformowy – platforma transportowa ułatwiająca transport towarów

Wózek platformowy - platforma transportowa ułatwiająca transport towarów

Wózek platformowy, nazywany czasem platformą transportową, to rodzaj wózka transportowego, często wykorzystywany jest w sklepach, magazynach lub sortowniach. Ułatwia on transport towarów, akcesoriów, nawet tych o bardzo dużej wadze, dzięki czemu nie musimy używać siły w celu ich przenoszenia. To bardzo ułatwia pracę, generuje również nowe możliwości – nawet drobne osoby mogą poradzić sobie z przeniesieniem ciężkich detali bez ryzyka upuszczenia.

Przyspiesz swoją pracę

Podstawową zaletą wózka platformowego jest to, że umożliwia nam przetransportowanie większych ilości przedmiotów na raz, dzięki czemu nie musimy co chwilę wracać po kolejne pakunki. Płaska platforma wózka zapewnia również bezpieczeństwo, przewożone przedmioty leżą stabilnie, dzięki czemu nie ma ryzyka, że się zniszczą. Wózek platformowy akumulatorowy to świetne rozwiązanie, zwłaszcza, gdy musimy przenosić duże ilości sprzętów AGD, które są bardzo podatne na uszkodzenia, upadek mógłby wpłynąć na ich prawidłowe funkcjonowanie.

Wózek platformowy – rodzaje kół

Do wózka platformowego możemy przyczepić kilka rodzajów kół. Jednym z nich są koła pełne. Jest to jedno z tańszych rozwiązań, które bardzo dobrze sprawdzają się przy dużych obciążeniach. Droższą alternatywą są koła pneumatyczne, które zapewniają bardzo cichą pracę i amortyzację, która, jak już wiemy, jest bardzo ważna, zwłaszcza przy delikatnych sprzętach, takich jak telewizory, części mebli wykonane ze szkła lub żywność.

Wózek platformowy – jak wybrać?

Przy zakupie wózka platformowego najważniejszym parametrem jest jego maksymalne obciążenie, to od tego między innymi zależy cena produktu. Najtańsze wózki platformowe potrafią udźwignąć od 100-150 kilogramów, na rynku dostępne są również produkty, których maksymalne obciążenie wynosi ponad 1000 kg. Wybór zależy oczywiście od tego, jakie materiały planujemy na wózku przewozić – im cięższe materiały, tym większego obciążenia maksymalnego powinniśmy szukać.

Inną, dość istotną kwestią jest wspomniany wyżej rodzaj kół. Nie chodzi jednak tylko o wybór pomiędzy kołami pełnymi i pneumatycznymi. Niektóre produkty zaopatrzone są w koła, które pozwalają na łatwe manewrowanie wózkiem, bardzo łatwo się je zawraca, stąd nazywane są one wózkami platformowymi obrotowymi. Ich użycie jest łatwe i nie wymaga zbyt dużego nakładu siły. Są one jednak droższe od tradycyjnych wózków z kołami, które nie zapewniają łatwego zawracania.

W przypadku kół, powinniśmy też przemyśleć, jaką powinny mieć one wysokość. Małe koła są raczej przystosowane do użytkowania na przestrzeniach równych, bez wysokich progów. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się takie przeszkody, powinniśmy wybrać wózek z wyższymi kołami.

Kolejnym, bardzo istotnym aspektem przy zakupie wózka platformowego jest jego szerokość i długość. Szerokość wózków platformowych mieści się zazwyczaj w granicach 40-100 centymetrów, z kolei standardowa długość zamyka się w przedziale 50-200 centymetrów.

Na rynku dostępne są zarówno wózki bez osiatkowania, jak i takie, które mają boczne barierki, zabezpieczają one dodatkowo przewożony ładunek przed zsunięciem się. Zaletą tych pierwszych jest to, że przewożony ładunek nie musi być dostosowany pod względem szerokości do platformy, z kolei tam, gdzie jest osiatkowanie, nie ma możliwości by umieścić szersze detale.

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na osiatkowany wózek, ale zależy nam na bezpieczeństwie przewożonych przedmiotów, możemy wybrać wózek z platformą antypoślizgową, pokrytą gumą, która będzie zapobiegała samoistnemu przemieszczaniu się ładunku.

Jeśli bardzo zależy nam, aby użycie naszego wózka wymagało od nas jak najmniejszego użycia siły, możemy zaopatrzyć się w wózek platformowy nożycowy, który posiada opcję podnoszenia i opuszczania platformy. Jest to doskonała opcja, gdy w naszym pomieszczeniu są wysokie regały.

Wózek platformowy – gdzie kupić?

Szeroki wybór wózków platformowych zapewnia Leroy Merlin. Warto wyróżnić tutaj platformy transportowe firmy STANDERS, których maksymalne obciążenie wynosi 300 kg. W Castoramie możemy zaopatrzyć sięw wózek platformowy marki Macallister. Produkty pochodzące z tego sklepu posiadają bardzo pozytywne opinie klientów.

Jeśli z kolei potrzebujemy wózka platformowego z hamulcem, powinniśmy wybrać się do Obi. Z równie pozytywnym odbiorem spotykają się wózki platformowe dostępne w sprzedaży internetowej, na przykład na Allegro. W przypadku, gdy chcemy zaoszczędzić, możemy rozejrzeć się za używanym wózkiem na portalu OLX.

Wózek platformowy – podsumowanie

Aby wybrać dobrzy wóżek platformowy, trzeba określić, na jakim podłożu będziemy z nim pracować, dzięki czemu będziemy mogli dobrać odpowiedni typ i rozmiar kół.

Ważne jest również dobranie odpowiedniej do przewożonych przedmiotów platformy, jeśli są one bardzo śliskie, łatwo się z zsuwają, możliwe, lub z osiatkowaniem. Jeśli przewożone przedmioty bardzo różnią się szerokością, osiatkowanie nie będzie dobrym rozwiązaniem, w takiej sytuacji powinniśmy wybrać wózek z platformą antypoślizgową.

Bardzo ważnym aspektem jest szerokość i długość wózka, powinniśmy dobrać platformę o możliwie jak największej powierzchni, to zapobiegnie zniszczeniu przewożonych przedmiotów.

Domiteka.pl - portal 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *